نحوه تنظیم دستگاه جوش

نحوه تنظیم دستگاه جوش در هر نوع دستگاه جوش با هر برند متفاوت است و هر کدام تنظیمات مخصوص خود را دارند. تنظیم کردن دستگاه جوش میگ با تیگ فرق می‌کند. در این مقاله ما تنظیماتی که در اکثر دستگاه‌های جوش برای انجام جوشکاری یکسان است را برای شما شرح خواهیم داد. همچنین نحوه تنظیم دستگاه‌های جوش ترانسی و اینورتر الکتروجوش اصفهان را برای بالا بردن ظرافت و کیفیت جوشکاری برای شما شرح خواهیم داد.

برای تنظیم دستگاه جوش چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

باید این نکته را مدنظر داشته باشیم که هر دستگاه جوش دارای تنظیمات متفاوتی است و نمی‌توان گفت همه دستگاه‌های جوش دارای تنظیمات یکسانی هستند. ما در ادامه چند مورد از نکاتی که برای تنظیم دستگاه جوش و داشتن یک جوشکاری خوب بهتر است بدانید به شما خواهیم گفت.

ولوم‌های دستگاه جوش اینورتر

ولوم‌های هر دستگاه جوش متفاوت است. در برخی از دستگاه‌های جوش علاوه بر ولوم تنظیم میزان جریان خروجی ولومی برای تنظیم کردن میزان نفوذ جوشکاری برای ضخامت‌های مختلف فلز تعبیه شده است. وجود این ولوم باعث می‌شود تا جوشکار برای جوشکاری‌هایی که با الکترود است و نیاز به آمپر بالا دارد بتواند بدون هیچ روزنه‌ای عملیات جوشکاری را انجام داد. علاوه بر این ولوم‌ها ممکن است ولوم‌های دیگری برای تنظیمات جوشکاری وجود داشته باشد که در هر دستگاه جوش متفاوت است.

نکات تنظیم دستگاه جوش

آشنایی با انواع الکترود

برای اتصال فلزات در جوشکاری باید قوس میان الکترود و فلز ایجاد شود. گرما و حرارتی که از قوس الکتریکی حاصل می‌شود باعث می‌شود تا الکترود ذوب شود و این باعث می‌شود تا دو فلز به یکدیگر متصل شوند. جوشکار باید اطلاعات کافی در مورد این موضوع داشته باشد که آیا ضخامت الکترود مصرفی برای نوع جوشکاری که می‌خواهد انجام دهد مناسب است یا خیر. الکترودها دارای قطرها و سایزهای مختلف برای جوشکاری هستند که هر جوشکار باید در مورد آنها آگاهی کامل داشته باشد.

زاویه‌ی جوشکاری

زاویه جوشکاری مناسب یکی از عواملی است که برای داشتن یک جوشکاری تمیز و بدون نقص بسیار مهم است. زاویه الکترود بر روی قطعه فلزی در جوشکاری بسیار مهم است هر چقدر این درجه عمودتر باشد میزان نفوذ در جوشکاری بیشتر خواهد شد و بر عکس آن هر چقدر زاویه کمتر و افقی‌تر باشد میزان نفوذ جوشکاری کمتر خواهد بود.

نحوه تنظیم کردن دستگاه‌های جوش استیک

برای تنظیم دستگاه‌های جوش استیک (الکترود یا MMA) در مرحله اول باید نوع فلزی و همچنین میزان ضخامت آن را در نظر بگیرید تا بتوانید آمپر مناسب با آن را تنظیم کنید. [ این کار می‌توانید با نگاه کردن در جدول با توجه به میزان ضخامت فلز آمپر خروجی مناسب با آن را پیدا کنید. برای تنظیم کردن آمپر با حرکت دادن عقربه تنظیم آمپر را روی آمپر مورد نظر قرار دهید تا آمپر خروجی روی مانیتور دستگاه مشاهده شود.

در بین جوشکاری اگر جایی نیاز به تغییر گرمای دستگاه داشتید، با تکان دادن قوس جوش می‌توانید آن را تنظیم کنید و نیازی نیست دوباره مجدد تنظیمات را انجام دهید. از الکترود جوشکاری مناسب با ضخامت فلز استفاده کنید. برای مثال با آمپر 125 می‌توان از میله جوش با ضخامت 0.32 استفاده کرد.

تنظیم دستگاه جوش استیک

تغییر تنظیمات دستگاه جوش میگ (MIG)

در جوشکاری با دستگاه جوش میگ ابتدا باید آمپر خروجی میگ خود را برای ضخامت فلزی تنظیم کنید. برای مثال برای جوش دادن فلزی با ضخامت 0.32 سانتی متر آمپر خروجی روی 125 آمپر باشد. جهت تنظیم سرعت تغذیه به آمپر دستگاه و ضخامت فلز جوشکاری توجه کنید و با توجه به مقدار آمپر خروجی آن را بر اساس اینچ در هر دقیقه تنظیم کنید.

اکثر دستگاه‌های جوشی که تازه به بازار آمده‌اند دارای تنظیمات متعددی برای جوشکاری هستند که بهتر است بر اساس راهنمای استفاده دستگاه از آن استفاده کنید. در جوشکاری باید مسئله را مد نظر داشته باشید که هر چقدر میزان ضخامت فلزی که برای اتصال استفاده می‌کنید کمتر باشد مقدار آمپر خروجی نیز کمتر خواهد شد. بهتر است در ابتدای جوشکاری از قرار دادن دستگاه بر روی آمپر زیاد خودداری کنید و اگر نیاز بود آمپر را بیشتر کنید.

  • قبل از جوشکاری بهتر است روی یک قطعه فلز تست انجام دهید و پس از مطمئن بودن از درستی تنظیمات دستگاه جوش جوشکاری را شروع کنید.
  • برای جوشکاری در فضای آزاد بهتر است میزان جریان گاز را افزایش دهید و در فضاهای بسته مقدر آن را پایین بیاورید.
  • در صورت ایجاد شدن روزنه و سوراخ در حین جوشکاری باید شدت جریان گاز دستگاه جوش را بیشتر کنید.

تنظیمات دستگاه جوش میگ

تنظیمات جوشکاری در دستگاه جوش تیگ TIG

برای تنظیم گرمای دستگاه‌های جوش تیگ باید عقربه آمپر دستی را تکان دهید تا درجه آن تنظیم شود. در برخی دستگاه‌های جوش تیگ یک پدال برای تغییر گرمای دستگاه تعبیه شده که با قرار دادن پا روی آن می‌توان آمپر آن را زیاد یا کم کرد. اگر دستگاه جوش تیگ شما برای تنظیم کردن آمپر کنترل دستی دارد با تکان دادن آن مقدار آمپر تنظیم می‌شود.

با افزایش‌دادن مقدار آمپر میزان گرمای دستگاه جوش نیز افزایش می‌یابد. چنانچه مهره جوش شما کم عرض و بلند است میزان آمپر دستگاه را بیشتر کنید. اگر مهره جوش دارای ضخامت بیشتری بود میزان آمپر دستگاه را پایین بیاورید. جوشکاری با دستگاه جوش تیگ برای جوش دادن فلزاتی مثل آلومینیوم، مس، منیزیم، برنز بسیار مناسب هستند.

در پایان

آشنایی با نحوه تنظیم دستگاه جوش برای جوشکاری باعث بالا رفتن کیفیت جوشکاری خواهد شد. دستگاه‌های جوش الکترو جوش اصفهان علاوه بر داشتن تنظیمات پیشرفته برای جوشکاری دارای کیفیت بالای قطعات می‌باشند. این شرکت دارای انواع دستگاه‌های جوش و برش می‌باشد و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدی دستگاه جوش در اصفهان می‌باشد. شما برای خرید و دریافت مشاوره می‌توانید با واحد فروش تماس با شماره 09132020453 حاصل فرمایید.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *