آیا با موتوربرق می‌توان جوشکاری کرد؟

آیا با موتوربرق می‌توان جوشکاری کرد؟ امروزه باتوجه‌به کمبود برق مخصوصاً در فصل گرما استفاده از موتوربرق در مواقع قطعی برق می‌تواند تا حدود زیادی به ما کمک کند. اینجا سؤال پیش میاید که موتور برق می‌تواند برق دستگاه جوش را تأمین کند. بهترین موتور برق برای جوشکاری چیست؟ برای دانستن پاسخ این سؤالات با  صنایع جوش و برش الکتروجوش اصفهان (کرمانی) همراه باشید.

چه موتوربرقی برای جوشکاری مناسب است؟

دستگاه جوش با برق تک‌فاز و سه‌فاز کار می‌کند و نداشتن برق معضل بزرگی برای یک جوشکار است. برای تأمین برق در زمان قطعی برق جوشکار مجبور است از موتوربرق استفاده کند. ما در ادامه خواهیم گفت چه موتور برقی مناسب جوشکاری است و برای انتخاب آن چه مواردی را باید مد نظر داشته باشیم.

موتور برق مناسب کار با دستگاه جوش

 

توان مصرفی دستگاه جوش اینورتر

یکی از مواردی که برای انتخاب موتور برق باید مدنظر داشته باشیم قدرت و توان خروجی موتور برق است. برای انتخاب موتور برق باید بدانید توان دستگاه جوش شما چند کیلووات برق نیاز دارد. دستگاه‌های جوش با برق سه فاز و تک‌فاز هستند که با برق 220 ولت و 380 ولت کار می‌کنند. جریان یا آمپر خروجی دستگاه جوش بستگی به نوع دستگاه و جوشکاری آن متفاوت است. بهتر است برای کاهش آسیب دستگاه جوش در مقابل نوسانات برق از موتوربرقی استفاده کنید که تکنولوژی اینورتر داشته باشد.

نوع سوخت موتور برق

یکی از نکاتی که برای انتخاب یک موتور برق باید مد نظر داشته باشید سوخت مصرفی موتور برق است. سوخت موتور برق‌ها بنزین، گازوئیل (دیزل) و گاز می‌باشد. قیمت سوخت بنزین گران‌تر از گازوئیل است اما دسترسی به آن راحت‌تر است. میزان ظرفیت باک سوخت نیز مهم است هر چقدر بیشتر باشد موتور برق زمان بیشتری می‌تواند کار کند. اگر دستگاه جوش شما آمپر خروجی بالایی دارد باید منور برقی استفاده کنید که ظرفیت باک سوخت آن بیشتر باشد.

قابل حمل بودن موتوربرق

قابل حمل بودن موتور برق یکی از مزیت‌های خوب آن است. این کار باعث می‌شود تا جوشکار در مکان‌هایی که دسترسی به برق ندارد و مسیر حمل دستگاه سخت است بتواند به راحتی آن را جا به جا کند. داشتن وزن پایین موتور برق نیز یکی از ویژگی‌های خوب آن می‌باشد.

ویژگی‌های  خوب موتور برق مناسب جوشکاری

یک موتور برق علاوه بر تأمین نیروی برق باید دارای یک سری ویژگی‌ها و خصوصیات باشد. ما در ادامه خصوصیاتی که یک موتور برق باید داشته باشد را برای شما خواهیم گفت.

ویژگی‌های  خوب موتور برق مناسب جوشکاری

داشتن توان خروجی بالا در موتور برق

موتور برقی که انتخاب می‌کنید باید دارای توان خروجی بالایی باشد تا بتواند برای مدت زمان طولانی برق دستگاه جوش را تأمین کند.

داشتن سیستم تثبیت کننده جریان (AVR)

وجود  نویز و نوسانات برق می‌تواند باعث بالا رفتن ولتاژ خروجی موتوربرق شود. اما در موتور برق‌هایی که دارای سیستم تثبیت کننده جریان برق یا AVR هستند می‌تواند موتور می‌تواند جریان خروجی یکنواختی را فراهم کنند. این کار باعث می‌شود تا هنگام جوشکاری ولتاژ برق بالا و پایین نرود و کیفیت جوشکاری بالا رود. از طرفی داشتن نویز در جریان برق باعث می‌شود تا عمر دستگاه جوش شما کم شود و داشتن سیستم تثبیت کننده جریان باعث کاهش خرابی  وصدمه دیدن دستگاه شما خواهد شد.

مصرف بهینه سوخت

سوخت مصرفی اکثر موتور برق‌ها بنزینی بوده که هزینه بالایی دارد. یکی از ویژگی‌های خوب یک موتوربرق در عین داشتن ولتاژ خروجی بالا مصرف پایین سوخت است.

داشتن وزن سبک

داشتن وزن پایین موتور برق باعث حمل آسان آن برای جا به جایی می‌شود. برای جوشکارانی که مدام باید موتوربرق را حمل کند یک مزیت حساب می‌شود.

کم صدا بودن موتوربرق حین جوشکاری

یکی از ویژگی‌های خوب یک موتور برق داشتن کمترین آلودگی صوتی مخصوصاً در محیط بسته است. با توجه به اینکه دستگاه جوش هنگام جوشکاری ممکن است صدای زیادی تولید کند کم صدا بودن موتور برق می‌تواند به میزان زیادی آلودگی صوتی را کم کند. موتور برق‌های جدید اکثر سایلنت هستند و حین جوشکاری بی صدا هستند.

ویژگی‌های  خوب موتور برق مناسب جوشکاری

طریقه تشخیص تک‌فاز یا سه فاز بودن موتور برق

در موتور برق‌ها دو سوکت برای جریان AC و DC تعبیه شده است. داشتن سوکت برق AC  در موتور برق باعث تولید جریان 220 آمپر می‌شود. اما در موتور برق سه فاز مقدار خروجی آمپر دستگاه تا 400 آمپر نیز وجود دارد. هنگام انتخاب موتور برق این نکته را مد نظر داشته باشید که حداقل یک خروجی AC  در دستگاه باشد.

برای جوشکاری، موتور برق باید چند وات باشد؟

مقدار توان خروجی موتور برق برای جوشکاری بسیار مهم است. موتور برق‌هایی که توان پایینی دارند نمی‌توانند برق مورد نیاز دستگاه جوش را تأمین کنند. معمولاً موتور برق‌هایی که برای جوشکاری استفاده می‌شود حداقل دارای 5 کیلووات می‌باشند. بستگی به ولتاژ خروجی دستگاه جوش و ساعت کار مدام آن موتور برق تا 10 کیلووات نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

قیمت موتور برق برای جوشکاری

عوامل زیادی در قیمت موتور برق دخیل هستند و نمی‌توان قیمت دقیقی برای موتوربرق در نظر گرفت. یکی از این موارد توان خروجی موتور برق است. موتور برق‌هایی که دارای حداقل توان خروجی 5 کیلووات هستند برای جوشکاری مناسب هستند. مورد دیگر نوع سوخت مصرفی موتور برق است که می‌تواند بنزین، گازوئیل و یا گاز باشد. برند و مارک دستگاه جوش و همچنین کیفیت قطعات آن نیز در این قیمت تأثیرگذار هستند.

جمع بندی

ما در این مقاله در مورد اینکه آیا با موتور برق می‌توان جوشکاری کرد صحبت کردیم. ولتاژ خروجی دستگاه جوش یکی از مواردی است که در هنگام خرید موتور برق باید به آن توجه کرد. شما می‌توانید برای مشاوره و خرید دستگاه جوش با مشاورین ما در صنایع جوش و برش الکتروجوش اصفهان (کرمانی) تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید