برای سوختگی جوشکاری چه باید کرد؟

برای سوختگی جوشکاری چه باید کرد؟ خیلی از جوشکارها به دلایل مختلف حین جوشکاری دچار سوختگی پوست در ناحیه صورت و دست‌ها می‌شوند. سوختگی جوشکاری می‌تواند به علت‌های مختلف باشد که در این مقاله صنایع جوش و برش الکتروجوش اصفهان (کرمانی) در مورد علت سوختگی بعد از جوشکاری و راه‌های درمان آن صحبت خواهد کرد.

علت سوختگی جوشکاری

سوختگی جوشکاری می‌تواند به دلایل متعددی باشد که در ادامه علت‌های آن را خواهیم گفت:

تابش اشعه UV

در هنگام جوشکاری اشعه‌ای به نام UV تولید می‌شود که تابش این اشعه به پوست می‌تواند سبب سوختگی در سطح پوست شود.

وجود مواد احتراق زا

برخی از مواد شیمیایی که در جوشکاری استفاده می‌شوند اشتعال زا هستند. ریختن این مواد روی سطح پوست ممکن است در حین جوشکاری دره هنگام حرارت زیاد باعث ایجاد سوختگی پوست شود.

حرارت زیاد دیدن پوست

هنگام جوشکاری گرما و حرارت زیادی ایجاد می‌شود که چنانچه این حرارت با پوست برخورد کند می‌تواند باعث سوختگی پوست شود.

علت سوختگی جوشکاری با دستگاه جوش

برای پیشگیری از سوختگی جوشکاری چه باید کرد؟

رعایت اقدامات پیشگیری و ایمنی قبل از جوشکاری می‌تواند باعث کاهش خطرات سوختگی شود. ما در ادامه چند نکته برای پیشگیری سوختگی جوشکاری خواهیم گفت.

رعایت فاصله ایمنی

در هنگام جوشکاری یک جوشکار باید فاصله مناسبی با محدوده جوشکاری داشته باشد تا حرارت و تابیدن اشعه باعث سوختگی او نشود.

وجود تهویه مناسب

چنانچه جوشکاری در فضای بسته انجام می‌شود باید دارای تهویه‌ای مناسب باشد تا جوشکار دچار دم زدگی نشود.

داشتن اطلاعات کافی در زمینه جوشکاری

یکی از راه‌های پیشگیری از سوختگی داشتن اطلاعات کافی جوشکاری است. یک جوش‌کار باید طرز استفاده صحیح از دستگاه جوش و دیگر تجهیزات آن و نحوه اصولی جوشکاری را بداند تا کمتر دچار آسیب دیدن شود.

استفاده از تجهیزات ایمنی

یکی از راه‌هایی که مانع از سوختگی حین جوشکاری می‌شود استفاده از وسایل محافظ مثل لباس محافظ جوشکاری، ماسک مخصوص جوشکاری، کفش محافظ، دستکش و عینک جوشکاری است.

راه‌های پیشگیری از سوختگی جوشکاری

هنگام سوختگی جوشکاری چه باید کرد؟

هنگام سوختگی جوشکاری باید به دلیل وجود تشعشعات و گازهای سمی باید هر چه زودتر اقدامات لازم را جهت کاهش عفونت و عوارض سوختگی انجام داد. یک جوشکار باید اطلاعات کافی در پیشگیری و درمان فوری سوختگی بعد از جوشکاری داشته باشد تا در کمترین زمان بتواند اقدامات لازم را برای درمان خود انجام دهد.

کاهش گرما

هنگام سوختگی اول از همه از محل جوشکاری که حرارت زیادی دارد فاصله گرفته و چنانچه لباس محافظ جوشکاری دارید آن را خارج کرده تا گرمای بیشتر باعث بدتر شدن وضعیت سوختگی نشود. بهتر است به جایی بروید که هوای خنک و سردتری داشته باشد تا به محل سوختگی گرمای کمتری وارد شود.

استفاده از آب سرد

اگر شما دچار سوختگی جوشکاری شده‌اید بهتر است مقداری آب سرد روی آن بریزید تا گرمای آن کاسته شود. استفاده کردن تکه‌های یخ روی محل سوختگی ممنوع است و ممکن است باعث چسبیدن آن به محل سوختگی شده و با برداشتن آن تاول‌ها و محل سوختگی دچار آسیب شوند.

استفاده از کرم و پماد سوختگی در اثر جوشکاری

کرم ضد اشعه جوشکاری، کرم سوختگی و یا ژل آلوئه‌ورا می‌تواند باعث کاهش قرمزی و ترمیم پوست شود. استعمال از به صورت متوالی می‌تواند باعث جا ماندن اثرات سوختگی روی پوست شما شود.

درمان سوختگی جوشکاری با دستگاه جوش درمان سوختگ

درمان سوختگی ناشی از جرقه جوشکاری

سوختگی ناشی از جرقه جوشکاری معمولاً چندین ساعت بعد از سوختگی علائم آن آشکار می‌شود. علائم آن با شروع درد کم یا شدید شروع می‌شود. اگر سوختگی در ناحیه چشم باشد باعث ایجاد اشک شده و تاری دید را به همراه دارد. در چنین مواقعی متخصص چشم با بی حس کردن چشم‌ها و معاینه دقیق متوجه میزان آسیب دیدگی را بررسی می‌کند و درمان را شروع می‌کند:

استفاده از قطره‌های گشاد کننده

برای شل‌شدن ماهیچه چشم و کاهش درد پزشک از قطره‌های گشاد کننده استفاده می‌کند. استفاده از این قطره‌های باعث می‌شود تا سایز مردمک بیشتر شده و هنگام تابیدن نور به چشم باعث اذیت شدن چشم‌ها شود. اما این باعث می‌شود تا روند بهبودی سریع‌تر پیش رود.

پانسمان کردن چشم‌ها

چنانچه میزان سوختگی زیاد باشد باید چند روزی چشم‌های شما پانسمان شود تا در این مدت چشم‌ها استراحت کرده و رو به بهبودی روند.

تجویز آنتی‌بیوتیک

در سوختگی احتمال بروز عفونت زیاد است. استفاده از آنتی بیو تیک‌ها سبب می‌شود تا چشم‌ها و پوست شما کمتر دچار عفونت شود.

عوارض جوشکاری برای پوست صورت

یکی از خطراتی که جوشکاری برای بدن ایجاد می‌کند سوختگی پوست است. سوختگی خفیف در حد قرمزی و تاول زدن است و پس از چند روزی بهبود پیدا می‌کند. در مورد سوختگی‌های شدید که چندین لایه از پوست دچار آسیب می‌شوند مدت زمان بیشتری برای بهبود نیاز است. در چنین مواقعی یک ماه پس از سوختگی زمان می‌برد تا بهبود یابد. استفاده نکردن از دستکش و لباس محافظ به علت جوش دادن انواع فلزات و آلیاژ و لمس کردن آنها به‌مرور زمان ممکن است باعث سرطان پوست شود. حتی ممکن است سبب بیماری‌های پوستی مثل لک‌های پوستی نیز شود.

جمع بندی

در پایان برای پاسخ به سوال برای سوختگی جوشکاری چه باید کرد؟ باید گفت اقدامات به موقع در زمان سوختگی می‌تواند باعث کاهش آسیب دیدگی پوست و چشم جوشکار شود. با توجه به اینکه جوشکاری شغل پر خطری است رعایت نکات ایمنی می‌تواند به میزان قابل توجهی مانع خطراتی مثل سوختگی شود. داشتن یک دستگاه جوش مجهز و ایمن می‌تواند مانع از بروز چنین مشکلاتی شود. شما می‌توانید برای اطلاع بیشتر برای خرید دستگاه جوش با مشاورین ما در صنایع جوش و برش الکتروجوش اصفهان (کرمانی) تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید