برای سوزش چشم بعد از جوشکاری چه کنیم؟

برای سوزش چشم بعد از جوشکاری چه کنیم؟ برق‌زدگی چشم در جوشکاران یک امر بسیار شایع است. استفاده از ماسک و عینک مخصوص جوشکاری به میزان زیادی می‌تواند مانع از ورود نور ماورا بنفش قوی به چشم‌ها شود. اما با این وجود یک جوشکار حداقل یکبار را در طی دوران جوشکاری خود دچار برق زدگی چشم شده است. در چنین مواقعی استفاده از درمان‌های خانگی برای سوزش چشم می‌تواند تا حدودی تأثیر گذار باشد. با  و سوزش همراه باشید تا با روش‌های درمان و علائم برق زدگی چشم بعد از جوشکاری بیشتر آشنا شوید.

علت برق زدگی چشم در جوشکاری

برق زدگی در چشم به علت تابیدن اشعه فرابنفش یا UV به چشم است. با توجه به اینکه قرنیه چشم بسیار در برابر نور حساس است و نمی‌تواند در برابر این نور از مقاومت کند این مشکل ایجاد می‌شود. برق زدگی چشم می‌تواند سبب ازبین‌رفتن لایه‌های قرنیه چشم شود و حتی سبب آب مروارید چشم شود. عدم استفاده از ماسک و عینک جوشکاری مخصوص در حین جوشکاری می‌تواند باعث برق زدگی چشم شود. علاوه بر این دلایل زیر نیز میتواند باعث برق زدگی در چشم شود:

 • نگاه کردن به خورشید در زمان کسوف
 • نگاه کردن مستقیم به خورشید
 • تابیدن نور لامپ آفتابی، هالوژن و عکاسی به طور مستقیم به چشم

علت برق زدگی چشم بعد از جوشکاری

علائم برق زدگی چشم هنگام جوشکاری با دستگاه جوش

رعایت نکردن موارد ایمنی هنگام جوشکاری باعث بروز برق زدگی در چشم خواهد شد. در چنین وضعیتی علائم زیر نشان دهنده برق زدگی چشم بوده و سریعاً باید نسبت به درمان آن اقدام نمایید.

 • قرمز و متورم شدن چشم‌ها همراه با سوزش چشم
 • جمع شدن اشک و آبریزش چشم
 • اختلال در دید به خصوص تاری دید
 • داشتن درد شدید یا خفیف در چشم
 • داشتن حس وجود شی در چشم

علائم برق زدگی چشم در جوشکاری با دستگاه جوش

درمان خانگی برق زدگی چشم در جوشکاری

درمان فوری بعد از برق زدگی چشم می‌تواند باعث بهبود سریع‌تر آن شود. ما در ادامه چند راه درمان خانگی و سریع برای بهبود برق زدگی چشم به شما خواهیم گفت.

استفاده از آلوئه‌ورا برای درمان آسیب دیدگی چشم بعد از جوشکاری

یکی دیگر از درمان‌های خانگی استفاده از ژل آلوئه‌ورا می‌باشد. برای این کار ژل داخل آلوئه‌ورا را حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی پلک‌ها قرار دهید. این کار باعث کم شدن درد چشم شده و همچنین تورم و قرمزی چشم را کمتر خواهد کرد.

درمان فوری برق زدگی چشم با شیر

یکی دیگر از روش‌های درمان برق زدگی چشم‌ها قرار دادن شیر خنک بر روی چشم‌هاست. برای این کار شیر را با پنبه یا پارچه‌ای آغشته کرده و روی پلک‌ها قرار دهید. مواد تشکیل دهنده موجود در شیر مانع از خشکی چشم شده و می‌تواند حساسیت چشم‌ها را کاهش دهد.

استفاده از کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد مثل یخ می‌تواند باعث کاهش عفونت چشمی در این مواقع شود. همچنین خنک شدن ناحیه چشم می‌تواند باعث کم شدن قرمزی و کاهش ورم چشم‌ها شود.

گذاشتن چایی کیسه‌ای روی چشم‌ها

یکی از درمان‌های فوری برق زدگی چشم استفاده از چایی کیسه‌ای است. برای این کار پس از استفاده چایی کیسه‌ای آن را داخل یخچال گذاشته و پس از سرد شدن آن روی پلک‌ها قرار دهید. سردی چایی باعث کاهش تورم و درد چشم‌ها می‌شود. برای اثر دهی بهتر بهترین کار را چند بار در طول روز انجام دهید.

درمان خانگی برق گرفتگی چشم در جوشکاری با دستگاه جوش

درمان برق زدگی چشم با گلاب

استفاده از گلاب می‌تواند نقش یک مسکن را برای شما درد چشم‌های شما داشته باشد. مقداری گلاب سرد شده را بر روی پنبه قرار داده و به مدت ۲۰ دقیقه روی چشم‌ها قرار دهید.

استفاده از سیب زمینی

برای این کار سیب زمینی را ورقه‌ای برش دهید و آن را داخل پارچه‌ای مرطوب قرار دهید. پارچه را روی چشم‌ها به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید. دقت داشته باشید که سیب زمینی و دستمال مرطوب باید سرد باشند. استفاده از سیب زمینی باعث کاهش سریع تورم و قرمزمی چشم‌ها در موقع برق زدگی می‌شود.

درمان فوری برق زدگی چشم در طب سنتی

برای درمان برق زدگی چشم در جوشکاری طب سنتی نیز  میتواند تا حدودی باعث کاهش درد و تورم چشمها شود. در ادامه چند راهکار با طب سنتی را برای شما خواهیم گفت.

استفاده از روغن بادام و بنفشه

یکی از روش‌های درمان طب سنتی برق زدگی چشم استفاده از روغن بادام شیرین است. با زدن روغن بادام روی پلک‌ها باعث تحریک اشک سازی در چشم شده و این کار از خشکی چشم هنگام برق زدگی جلوگیری می‌کند.

 روغن کرچک برای کاهش درد چشم

استفاده از روغن کرچک نیز مانند روغن بادام کمک به خشکی چشم کرده و علاوه بر آن به عنوان یک مسکن دردهای چشمی را کاهش می‌دهد.

استفاده از تخم گشنیز

برای درمان برق زدگی چشم ابتدا مقداری تخم گشنیز را در آب به مدت ۲۴ ساعت نگه دارید تا به خوبی خیس بخورد. بعد از یک روز این آب را میل نمایید.

عسل برای برق زدگی چشم

استفاده از عسل در زمان برق زدگی چشم باعث جلوگیری از خشکی چشم، کاهش التهاب، درمان صدمات چشمی، کم شدن درد چشم و کمک به خارج سازی جسم خارجی از چشم خواهد کرد.

درمان سنتی برق زدگی چشم در جوشکاری با دستگاه جوش

چه قطره‌ای برای برق زدگی چشم مناسب است؟

برای برق زدگی چشم قطره‌های شل کننده و باز کننده مردمک چشم استفاده می‌شود. با رفع گرفتگی ماهیچه‌های قرنیه درد چشم نیز کمتر خواهد شد. علاوه بر آن قطره‌های چشمی استروئیدی نیز برای کم شدن تورم چشم و جلوگیری از عفونت و جراحات چشمی نیز تجویز می‌شود.

برق زدگی چشم چقدر طول می‌کشد؟

درمان و بهبودی برق زدگی چشم ۱ الی ۲ روز طول می‌کشد. با استراحت و انجام توصیه‌های پزشکی باعث تسریع درمان نیز خواهد شد.

در پایان نحوه پیشگیری از برق زدگی چشم هنگام جوشکاری

انجام توصیه‌ها و نکاتی قبل از جوشکاری باعث می‌شود تا مانع برق زدگی چشم‌های شما شود. در درجه اول استفاده از عینک مخصوص جوشکاری با کیفیت عالی است. عینک جوشکاری باید بتواند مانع ورود اشعه ماورا بنفش به چشم شما شود. حتماً از برندهای معروف و معتبر عینک برای جوشکاری استفاده کنید تا استاندارهای لازم را برای جوشکاری داشته باشد و بتواند تمام سطح چشم شما را پوشش دهد. برخی از عینک‌های آفتابی نیز مانع از رسیدن اشعه‌های مضر مانند UVB و ماورا بنفش به چشم می‌شوند. شما می‌توانید جهت جلوگیری از سوزش چشم بعد از جوشکاری نسبت به تهیه ماسک‌های حرفه‌ای جوشکاری از صنایع جوش و برش الکتروجوش اصفهان (کرمانی) اقدام فرمایید.

 

فهرست مطالب

2 پاسخ به “برای سوزش چشم بعد از جوشکاری چه کنیم؟”

 1. مجتبی گفت:

  سلام فقط قطره تتروکایین .

 2. مدیر گفت:

  با تشکر از راهنمایی شما

دیدگاهتان را بنویسید