چرا الکترود جوشکاری می چسبد؟

چرا الکترود جوشکاری می چسبد؟ چسبیدن الکترود می‌تواند دلایل مختلفی مثل مناسب نبودن آمپر حین جوشکاری باشد. دانستن تکنیک‌های جوشکاری و آگاهی داشتن از مشکلات حین جوشکاری باعث می‌شود تا بتوانید در این حرفه موفق‌تر باشید. در این مقاله قصد داریم در مورد علت‌های چسبیدن الکترود و راهکاری جلوگیری از آن را برای شما صحبت کنیم. با صنایع جوش و برش الکتروجوش اصفهان (کرمانی)  تا انتها همراه باشید.

علت‌های چسبیدن الکترود حین جوشکاری

چسبیدن الکترود هنگام جوشکاری می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که در ادامه توضیحاتی در این مورد خواهیم داد. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنظیم نبودن آمپر مناسب جوشکاری دستگاه جوش
  • مناسب نبودن الکترود جوشکاری علت نگرفتن جوش
  • تنظیم نبودن زاویه و حرکت دست در جوشکاری
  • کثیف بودن سطح فلز برای جوشکاری

چرا الکترود جوشکاری می چسبد

تنظیم نبودن آمپر مناسب جوشکاری دستگاه جوش

یکی از علت‌های چسبیدن الکترود مناسب نبودن آمپر دستگاه جوش نسبت به الکترود و میزان ضخامت فلزی است که جوشکاری روی آن انجام می‌شود. آمپر دستگاه جوش برای جوشکاری فلزاتی که ضخامت بالایی بیشتر است نسبت به فلزاتی که باریک هستند. این نکته‌ای است که جوشکارها باید قبل از جوشکاری به آن توجه داشته باشند.

مناسب نبودن الکترود جوشکاری علت نگرفتن جوش

برای فلزات با ضخامت بالا باید قطر الکترود جوشکاری نیز افزایش یابد و با توجه به قطر الکترود مصرفی آمپر دستگاه جوش نیز تغییر خواهد کرد. نکته دیگر نوع الکترودی که است که برای فلزاتی مثل چدن و استیل استفاده می‌شود که هر کدام الکترود مخصوصی برای جوشکاری نیاز دارند. برای فلزاتی که ضخامت آنها بیشتر از 2 میلی‌متر هستند معمولاً الکترود 4 مناسب می‌باشد.

یکی دیگر از موارد چسبیدن الکترود استفاده از الکترودهای بی کیفیت برای جوشکاری است. الکترودی که جنس خوبی نداشته باشد سبب می‌شود موقع جوشکاری اتصال به خوبی ایجاد نشود و سبب چسبندگی شود.

علت چسبیدن الکترود جوشکاری

تنظیم نبودن زاویه و حرکت دست در جوشکاری

مورد دیگری که باید برای جوشکاری رعایت شود زاویه جوشکاری است که به صورت تخت، قائم و یا مورب باشد. زاویه جوشکاری بستگی به نحوه قرار گرفتن فلزی است زیر الکترود قرار می‌گیرد و به صورت افقی و یا عمودی است. در این حالات زاویه قرار گرفتن الکترود روی قطعه کار متفاوت است.

کثیف بودن سطح فلز برای جوشکاری

قطعه کاری که برای جوشکاری استفاده می‌شود باید فاقد هر گونه کثیفی باشد. تمیز نبودن فلزی که برای جوشکاری استفاده می‌شود باعث چسبندگی حین جوشکاری خواهد شد.

راهکارهای جلوگیری از چسبیدن الکترود چیست؟

تا اینجا متوجه شدیم که چرا الکترود جوشکاری می چسبد . حال سؤال اینجاست که چه راهکارهایی انجام دهیم تا مانع از چسبیدن الکترود شود. در ادامه چند توصیه برای جلوگیری از چسبیدن الکترود خواهیم گفت تا یک جوشکاری بی نقص و تمیزی داشته باشید:

روشهای جلوگیری از چسبیدن الکترود جوشکاری

تنظیم کردن آمپر دستگاه جوش

تنظیم بودن جریان جوشکاری متناسب با الکترود می‌تواند مانعی برای چسبندگی الکترود حین جوشکاری باشد. شما می‌توانید با توجه به جدول جوشکاری الکترود مناسب با ضخامت فلز خود پیدا کنید. جریان خروجی که به صورت AC/DC است که هنگامی که جریان AC باشد حرکت الکترون‌ها به صورت دوطرفه است و هر دو قطب یکسان هستند. اما هنگامی که جریان DC باشد حرکت الکترون‌ها یک طرفه است و دو قطب به طور یکسان نیستند و مثبت و منفی هستند.

ایجاد قوس الکتریکی

ایجاد قوس الکتریکی قبل از شروع جوشکاری میتواند مانع از چسبیدن الکترود شود. برای این کار با کشیدن سر الکترود بر روی فلز به صورت مورب و یا با زدن ضربه سر الکترود به فلز به صورت مستقیم و چند بار پشت سر هم ایجاد خواهد شد.

چک کردن وصل بودن انبر اتصال

اتصال نادرست انبر اتصال باعث بالا رفتن مقاومت مدارشده و باعث افت ولتاژ مدار خواهد شد. در نتیجه باعث اختلال در ایجاد قوس الکتریکی و چسبندگی الکترود خواهد شد وجود پارگی یا زنگ زدگی در انبر اتصال می‌تواند باعث این مشکلات شود.

استفاده از الکترود مناسب

شایع‌ترین دلیل چسبندگی الکترود حین جوشکاری پایین بودن کیفیت الکترود مصرفی است. الکترودی که جنس خوبی ندارد باعث چسبندگی جوشکاری خواهد شد. الکترود مصرفی باید متناسب با ضخامت فلز باشد و با بیشتر شدن پهنا و ضخامت فلز، قطر الکترود نیز افزایش داشته باشد.

راهکار جلوگیری از چسبیدن الکترود جوشکاری

تمیز بودن سطح کار

قبل از شروع جوشکاری بهتر است قطعه کار را با یک سنباده یا هر وسیله دیگری به خوبی تمیز کنید تا کثیفی و مانعی روی آن نباشد. وجود مانع بر روی فلز می‌تواند عامل چسبندگی در جوشکاری شود.

استفاده از گاز ارگون برای جوشکاری

گاز آرگون مانند یک محافظ در حین جوشکاری عمل می‌کند و باعث کاهش چسبندگی الکترود در حین جوشکاری می‌شود. درکل میتوان گفت گاز آرگون مانع ایجاد اکسیدشده و نتیجه کار یک جوشکاری بسیار تمیز وبا کیفیت خواهد شد.

مناسب بودن زاویه جوشکاری

داشتن زاویه مناسب جوشکاری راهکاری برای جلوگیری از چسبندگی الکترود است. برای بهتر شدن زاویه جوشکاری یکی از دست‌ها خود را روی سطحی که جوشکاری می‌شود ثابت نگه دارید تا زاویه جوشکاری تنظیم شود. با بالا رفتن سرعت حرکت انبر میزان نفوذ بر روی فلز کمتر خواهد شد و بر عکس آن اگر سرعت کم باشد میزان نفوذ بیشتر خواهد شد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و به سوال “الکترود جوشکاری می چسبد؟” پاسخ داده باشیم.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید